Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie

Przedszkole Miejskie nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie współpracuje ze Stowarzyszeniem Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie od 2010 roku. Współpraca ta polega na czynnym udziale społeczności przedszkolnej w różnego rodzaju akcjach na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia. 
Już od 4 lat na terenie przedszkola podczas jasełek bożonarodzeniowych organizowane są aukcje ozdób świątecznych a środki zebrane z licytacji przekazywane są na rzecz osób chorych i potrzebujących. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy dzieci wraz z nauczycielkami wykonują kartki z życzeniami, które przekazywane są naszym przyjaciołom. 

W ramach współpracy dzieci po raz kolejny brały udział w nagrywaniu płyty ,,Kolęda dla hospicjum", akcji ,,My pomagamy- Ty też możesz" oraz zbiórkach ulicznych. O owocnej współpracy naszej placówki i stowarzyszenia może świadczyć fakt, że przedszkole posiada zaszczytny tytuł „Przyjaciela Hospicjum”. Współpraca ze Stowarzyszeniem posiada również wiele walorów wychowawczych bowiem dzieci uczą się wrażliwości na drugiego człowieka, kształtują aktywną postawę miłości bliźniego, wpajają zasady tolerancji, zrozumienia, wspólnej pracy oraz poszanowania człowieka chorego i starszego. Przyczynia się ona do wzrostu samodzielności i odpowiedzialności dzieci za drugiego człowieka oraz respektowania i szanowania jego praw.