Alpakoterapia

 

W naszym przedszkolu stosowana jest metoda terapeutyczna polegająca na stosowaniu działań opartych na interakcji z alpakami w celu poprawy zaburzonych funkcji. Zwierzęta są przyjaciółmi ludzi, a ich towarzystwo potrafi pozytywnie oddziaływać na stan zdrowia psychicznego i fizycznego.
Największą moc ma tu dotyk, który poprzez wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, uspokaja i powoduje rozluźnienie.
 Program zajęć z alpakoterapii dostosowany jest do indywidualnych potrzeb
 i możliwości dziecka. 


Alpaki darzą ludzi bardzo dużą sympatią i nie boją się ich towarzystwa.
Ze względu na spokojną naturę alpak kontakt z nimi powoduje zmniejszenie lęków czy stresów. Przebywanie w towarzystwie tych zwierząt łagodzi uczucie napięcia
 i niepokoju, a ich głaskanie oraz przytulanie pomaga rozluźnić się i otworzyć. Wszystko to sprawia, iż kontakt z nimi poprawia samopoczucie, a także zwiększa zaufanie.


Terapia z alpakami to nowa dziedzina zooterapii, polega na współpracy terapeuty
 i pacjenta z alpaką. W tej relacji alpaka stanowi motywator do podjęcia działania, co pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną. Kontakt z nimi w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie.
 Ze względu na to, iż dziecko sprawuje opiekę nad alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności nad drugą istotą.