Kontrast: Skala szarości Wersja kontrastowa
Wielkość czcionki: A A+ A++
 

 

 

ROK SZKOLNY 1986/1987
 Chełmskie Przedsiębiorstwo Budowlane oddaje do użytku obiekt składający 
się z trzech pawilonów (dwóch dydaktycznych i jednego gospodarczego),  
w którym będzie mieściło się Państwowe Przedszkole nr 20. 1 września 1986r. przedszkole przyjęło 300 dzieci. Obiekt wyposażony był w 10 sal zajęć, stołówkę, salę gimnastyczną i rytmiczną. Dyrektorem zostaje mgr Celina Malec.

ROK SZKOLNY 1991/1992 
W tym roku Uchwałą Rady Miejskiej Państwowe Przedszkole nr 20 zmienia nazwę na Przedszkole Miejskie nr 13. Funkcjonuje osiem oddziałów przedszkolnych.

ROK SZKOLNY 1997/1998 
Rada Pedagogiczna opracowuje program autorski z zakresu wychowania zdrowotnego dla dzieci sześcioletnich.

 ROK SZKOLNY 2003/2004 
Dyrektorem przedszkola zostaje mgr Danuta Zagórska

ROK SZKOLNY 2004/2005 
Przedszkole otrzymuje Certyfikat Miejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie (8.11.2004 r.)

ROK SZKOLNY 2006/2007
 
Powstaje pracownia komputerowa dla dzieci z dostępem do Internetu. Przedszkole realizuje innowacje pedagogiczne: „Wykorzystanie programów komputerowych do wspomagania nabywania gotowości szkolnej dzieci sześcioletnich”,  „Wszystkie drogi prowadzą do Chełma”,
„Nasza przygoda z ekologią”  


ROK SZKOLNY 2007/2008 
Przedszkole otrzymuje Certyfikat Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie 
 

ROK SZKOLNY 2010/2011 
W przedszkolu funkcjonuje osiem oddziałów, do których uczęszcza 206 dzieci. Powstaje gabinet logopedyczny (wszystkie dzieci zostają objęte opieką logopedy). Tworzymy optymalne warunki do indywidualnego rozwoju każdego dziecka zgodnie z jego możliwościami i uzdolnieniami. Umożliwiamy wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom oraz odkrywamy talenty.

 

ROK SZKOLNY 2012/2013  
 Przedszkole zostaje odznaczone przez Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie tytułem Przyjaciela Hospicjum 
(25 kwietnia 2013r.)

 

ROK SZKOLNY 2013/2014    
Przedszkole  we współpracy z Chełmskim Stowarzyszeniem Miłośników Koni
 i Kawalerii Polskiej. Edukacja Historia Kultura
organizuje  
I Międzyprzedszkolny Festiwal Piosenki Ułańskiej.

 

ROK SZKOLNY 2014/2015 
Przedszkole od września 2014r. staje się placówką integracyjną, przygotowaną na przyjęcie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dostosowanie zarówno samego budynku jak i otoczenia placówki, wymagało realizacji wielu działań,  organizacji bazy materialnej,  jak i dostosowania kwalifikacji zawodowych nauczycieli do obecnych oczekiwań. 
Uroczyste otwarcie oddziałów integracyjnych odbyło się 18 września 2014r.  podczas Miejskiego Festynu Integracyjnego "Integracja z Trzynastką".

 

   

ROK SZKOLNY 2015/2016

 Od września 2015 r. w przedszkolu funkcjonują dwie grupy integracyjne. Placówka umożliwia korzystanie z zajęć terapeutycznych ze zwierzętami: dogoterapia, hipoterapia.
W oparciu o program  Wkrótce będę przedszkolakiem- program adaptacyjny dla  dzieci nowoprzyjętych do Przedszkola Miejskiego nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie” rozpoczynają się spotkania adaptacyjne dla dzieci i ich rodziców, których podsumowaniem jest zebranie prowadzone przez specjalistów. Wspólne zabawy, poznanie przedszkolnych pomieszczeń i kadry umożliwiają dzieciom szybkie zaklimatyzowanie się w nowym miejscu, zaś rodzice otrzymują  fachowe porady i wskazówki. Chcąc ułatwiać przyszłym przedszkolakom adaptację, zapada decyzja o organizowaniu spotkań cyklicznie.

 

     
    

ROK SZKOLNY 2016/2017

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz zgodnie z priorytetowymi celami przedszkola, zostaje podjęty projekt „Literackich Czwartków”. Wśród zaproszonych gości znajdują się pisarze, dziennikarze, aktorzy, muzycy.
 Olbrzymie zainteresowanie dzieci taką formą spotkań z literaturą powoduje,
że projekt jest kontynuowany w kolejnym roku.
 We współpracy z p. Tomaszem Szwedem rozpoczyna się praca nad powstaniem
 i nagraniem płyty z hymnem przedszkolnym.

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

Od września 2017 r. zostają otwarte dwa nowe oddziały, w związku z czym w przedszkolu funkcjonuje dziewięć oddziałów, do których uczęszcza 203 dzieci.
W listopadzie 2017 r. swoją działalność rozpoczyna
 Klub Młodego Odkrywcy „Bystrzaki  z Trzynastki”, który działa w ramach współpracy z Centrum Nauki Kopernik.
W marcu 2018r . odbywa się uroczysta premiera płyty z hymnem „Piosenka o Przedszkolu nr 13”.  Uświetniona jest ona przedstawieniem ukazującym etapy powstawania utworu oraz koncertem autora - Tomasza Szweda. W role muzyków, nauczycieli i dzieci wcieliły się przedszkolaki. Artystyczne przedsięwzięcie zgromadziło olbrzymią publiczność, wśród której znaleźli się przedstawiciele Urzędu Miasta, Kuratorium Oświaty, Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, przyjaciele placówki oraz rodzice.
Piosenka o Przedszkolu nr 13 (mp3 - kliknij)

 

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

W związku z ogromnym zainteresowaniem placówką  od września 2018 r. zostaje utworzony dziesiąty oddział, a do przedszkola uczęszcza 224 dzieci.
Oferta placówki poszerza się o nowe zajęcia terapeutyczne – alpakoterapię.
Zainicjowany w ubiegłych latach projekt „Literackich Czwartków” staje się programem realizowanym we współpracy ze środowiskiem lokalnym.